17 Gru „Ustawa antyprzemocowa”. Policjant może usunąć oprawcę z mieszkania.
Od 30 listopada obowiązuje nowa procedura szybkiego reagowania wobec sprawców przemocy domowej. Zapewnia ona możliwość szybkiego izolowania pokrzywdzonych przemocą od sprawcy, w sytuacjach gdy stwarza on zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.
Nowe uprawnienie policji/żandarmerii.
Jedną z najważniejszych zmian „ustawy antyprzemocowej” jest przyznanie funkcjonariuszom policji i Żandarmerii Wojskowej uprawnienia do wydawania wobec sprawcy nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakazu zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia. Najistotniejszym jest, iż nakaz lub zakaz będzie miał natychmiastową skuteczność, a stosować można je również łącznie. Funkcjonariusz ma prawo je wykorzystać zarówno w przypadku skierowania go bezpośrednio na interwencję do osoby stosującej przemoc domową, jak i w sytuacji, gdy pozyska informacje o niepokojących zdarzeniach od jej ofiary.
Nałożony nakaz eksmisji lub zakaz zbliżania się obowiązuje przez 14 dni. Przedłużyć go może sąd na wniosek pokrzywdzonego bądź jego adwokata.
Postępowanie w tej sprawie będzie przeprowadzane w trybie przyspieszonym. Orzeczenie zostanie wydane w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.
Poza tym osoby domagające się zastosowania takich środków wobec sprawy przemocy będą zwolnione z kosztów sądowych.
Przebieg natychmiastowego odizolowania sprawcy przemocy domowej.
Policja lub Żandarmeria Wojskowa wydaje nakaz i wręcza go osobie podejrzanej o przemoc domową, bądź – w sytuacji, gdy nie ma jej w domu – umieszcza nakaz na drzwiach do mieszkania.
Zgłoszenie możliwości stosowania przemocy zawsze będzie poprzedzało przesłuchanie ofiary i ewentualnych świadków.
Osoba, wobec której wydano nakaz lub zakaz będzie miała prawo do zabrania jedynie swoich rzeczy osobistych oraz potrzebnych do wykonywania pracy.
Ponadto, taka osoba będzie miała obowiązek:
– pozostawić klucze do wspólnie zajmowanego mieszkania;
– wskazać Policji adres swojego pobytu oraz numer telefonu.
O zastosowaniu nakazu powiadomiona będzie właściwa miejscowo prokuratura.
Skuteczne egzekwowanie sankcji
Wobec sprawcy przemocy policjant będzie mógł również wydać zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Policja będzie też zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy sprawca przemocy stosuje się do tych sankcji. Jeśli złamie zakaz, policja będzie mogła zastosować środki przymusu, by wyegzekwować nałożone zobowiązanie. W tym celu został dodany w kodeksie wykroczeń art. 66b, który stanowi, że za niezastosowanie się do wydanego zakazu lub nakazu grozi nałożeniem grzywny, karą aresztu lub ograniczeniem wolności.
Nakaz opuszczenia mieszkania wobec sprawcy przemocy będzie egzekwowany – łącznie z możliwością użycia środków przymusu – bez względu na ewentualne twierdzenie winnego, że nie ma dokąd się wyprowadzić. Funkcjonariusz jest zobowiązany wskazać mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych.
Co w sytuacji, gdy w mieszkaniu jest małoletni ?
– obowiązkiem funkcjonariusza nakładającego nakaz eksmisji lub zakaz zbliżania się jest ocenienie ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia odrębnie wobec dziecka i wobec osoby dorosłej.
– o zgłoszeniu przemocy powiadomiony zostanie ‒ oprócz zespołu interdyscyplinarnego ‒ właściwy miejscowo sąd opiekuńczy.
– przesłuchanie dziecka odbywać się będzie na specjalnych zasadach i tylko w sytuacjach, gdy jest absolutnie niezbędne.
Ryzyko nadużyć
Istnieje możliwości nadużyć i fałszywych oskarżeń, które umożliwią „pozbycie” się z domu małżonka lub małżonki w szczególności w sprawach dotyczących sporów małżeńskich lub rodziców walczących o prawo do opieki nad dzieckiem.
Podkreślam, iż takie fałszywe oskarżenia nie są zgodne z prawem, a za składanie fałszywych zeznań grozi do 8 lat pozbawienia wolności.